daszek

O Ogrodach Frascati

Historia Frascati zaczyna się ok. 1779 roku, gdy wytyczono tu aleję wiodącą od ulicy Wiejskiej do otoczonej ogrodem rezydencji księcia podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego. Po śmierci księcia Frascati zmieniało właścicieli ok. 20-krotnie.
Z bardziej znanych wspomnieć trzeba senatora Mikołaja Nowosilcowa oraz rodzinę hr. Branickich. W XIX w. Szymon Chovot urządził ogród rozrywkowy Frascati.
Jego nazwa wywodzi się od obfitującego w zieleń włoskiego miasteczka. W latach 50. ubiegłego wieku na terenie ogrodów podkomorzego stworzono Park Kultury i Wypoczynku, którego główna aleja ciągnęła się od monumentalnych schodów na osi ulicy Prusa po brzeg Wisły. Dziś jest to zabytkowy, tonący w zieleni Park im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego z licznymi uliczkami i alejkami mieszczący się na tyłach placu Trzech Krzyży, zaraz za Muzeum Ziemi.
W 2005 roku po raz pierwszy zagościły w nim letnie imprezy organizowane w ramach "Festiwalu Artystycznego Ogrody Frascati". Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez zwanego też "Ogródki Warszawskie", które w latach wcześniejszych warszawiacy mieli okazję podziwiać w Dolinie Szwajcarskiej, na Mariensztacie, w Dziekance i w Lapidarium. Największym wydarzeniem Festiwalu jest odbywający się corocznie Konkurs Teatrów Ogródkowych, którego twórca, a także pomysłodawca "Ogrodów Frascati" - Andrzej Tadeusz Kijowski, był w od XI.2003 do II. 2007 dyrektorem Domu Kultury Śródmieście.
Dzięki środkom przyznanym w maju 2005 roku osobistą decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ogrodach Frascati powstała zadaszona scena, dziewięć lóż oraz cztery namioty dla publiczności, którzy w miłej atmosferze, popijając kawę czy herbatę, mogli spędzać urocze wieczory śpiewając, tańcząc i podziwiając występy artystów.
W 2005 w Ogrodach Frascati odbyło się 180 imprez imprez teatralnych, muzycznych, kabaretowych, tanecznych i literackich, które odwiedziło ponad 40 tysięcy widzów. W roku 2006 frekwencja wzrosła dwukrotnie: na ponad 250 imprezach od czerwca do września odwiedziło Frascati blisko 90 tysięcy widzów.Jak do nas trafić ?
Kliknij!
Jak to wygląda ?

Powrót do strony głównej